Skip to main content

Wolsung - Jak zacząć / How to start

Witam!
Hi there!

Dziś, chciałbym Wam opisać co konieczne jest do gry, i jak najlepiej zacząć rozrywkę w świecie Wolsunga. Mimo iż system zdaje się być zasobożerny, w rzeczywistości jest naprawdę , naprawdę tani :)
Do gry potrzebujemy trzech podstawowych zasobów- stołu , modeli i przyborów.

Today, i'd like to write about " what do we need in order to start having fun with Wolsung". System is not really expensive. Basic rule is that we have to obtain three resources- gaming table, models and accesories.

Zaczynając od stołów - gdyż jak zapewne domyślacie się jest to najtrudniejszy do zorganizowania obiekt, z wyżej wymienionych. Gdy zbadamy dokładniej temat okazuje się że "nie taki diabeł straszny jak go malują" Stół do wolsunga jest mniejszy niż w przypadku innych gier. Mierzy 36'x36' , a sami twórcy mówią że "koło metra" co oznacza że łatwiej będzie go zapełnić makietami. Micro art studio oczywiście zabezpieczyło możliwość zakupu takowych u siebie , jednak nie oszukujmy się - ceny są wysokie. Dużo tańszą alternatywą, znacznie bardziej przystępną w naszych warunkach ekonomicznych zdają się być Terraclips, które w nadwiślańskiej krainie nabyć można za pośrednictwem sklepu mgła. Jeden zestaw tych makiet powinien starczyć na pokrycie stołu w fajnym standardzie , zwłaszcza że w przeciwieństwie do Mordheim, w Wolsungu ciekawy ma być jedynie środek stołu, nie zaś cała jego powierzchnia.

Beggining with the gaming board, which is the most problematic issue when it comes to skirmish games we have major of options. Aquiring Wolsung board is quite easy since it is slightly smaller - 36'x36' and because not whole gaming board has to be filled with terrain - crucial is middle of the board, rest is rather an ornament than gaming piece. Producer provides system with custom Micro Art Studio terrains, which are easy both to build and paint (im quite sure that ill try to make tutorial on this topic). Cheaper alternative for official set of terrain is Terraclips system, it is quite effective as well for Wolsung purposes , especially streets set, even as base for building original Micro Art Studio on it.

Modele - jak jest każdy widzi, Micro Art stworzył kompletną linię atrakcyjnych figurek. Aby nabyć je w atrakcyjniejszej niż na stronie producenta cenie zachęcam do zajrzenia na stronkę SHAGI. Jeśli chodzi o ich ilość do gry - koło 6-7 modeli na stronę to standard, ciężko będzie przekroczyć 8 czy 9. Nie ma systemu punktowego - gracze umawiają się na mecz wg. ilości bohaterów - mała gra to 2 bohaterów , średnia i sugerowana to 3 a większe spotkania... no właśnie , czy mają w ogóle sens ? Każdy bohater dysponuje różną ilością gotówki co pozwala mu na zatrudnianie henchmanów - przy czym nie możemy przekrocznyć stndardy 2 henchmanów na 1 bohatera, co w standardowej skali gry da

je nam maksymalnie 3 modele herosów i 6 modeli henchmanów. Biorąc pod uwagę że w starterach jest 2 bohaterów i 3 hanchmanów to pozostaje nam niewiele, prawda ?

Models are not quite a problem - all of them are available on Micro Art Studio page in quite proper prices. Furthermore, number of figures on gaming tables is quite small. We dont use standard point count in order to determine what scale of battle to play. We just set the number of heroes on each side of conflict and voila!. Each hero has his funds rating which determine what number of henchman can he purchase. There is also basic rule that you can not field more henchman model than twice your hero count. Standard battle is 3 heroes for each side,  2 are also playable , what gives us maximum 9 models in average scale of battle, and every faction starter is 5 models , how good is that, huh ? 

I finalnie docieramy wspólnie do tematu akcesoriów - zasadniczo to poza talią zwykłych kart do gry , garstką kości sześciennych, przyjmijmy na to 6 sztuk, i miarką calową nic więcej nie jest konieczne, a zasady w obydwu językach znajdziecie tutaj , podobnie jak FAQ'i erraty i insze dobra pisane. Według informacji które dostałem od producenta, już niedługo ukażą się karty modeli do Wolsunga, na których będzie skrót zasad danego modelu, celem ułatwienia graczom życia. ( poniżej wrzucę jakieś przykładowe foto projektu )

And finally we reach topic of gaming accesories - not much to tell here though, only handful of d6 dice ( six will be enough) some measure and ruleset, which is available in here , same as FAQ's , erratas etc. Second essencial will be one deck of standard playing cards , furthermore Micro Art decided to launch stat card system to make players life easier. Ill post some of them below , just for reference.


Comments

Popular posts from this blog

H&S Ultra Review/Recenzja

Zbliża się trzeci rok jak korzystam z aerografu Harder&Steenbeck Ultra i powoli zaczynam rozglądać się za czymś nowym, uznałem więc że będzie to dobry moment na spisanie moich wrażeń z pracy z tym urządzeniem. Prawdopodobnie nie będę mógł się powstrzymać i omówię również ogólną specyfikę produktów tej firmy i jej rozwiązań.

As I am using Harder&Steenbeck Ultra airbrush for third year now, and I'm slowly looking for some upgrade, I've came to a conclusion, that this is propably the best moment to review it as a product, due to amount of experience i have with it. Also, I guess it would be hard for me not to talk about my general opinion about this manufacturer's product line and technical solutions implemented to it.

Moją Ultrę kupiłem po katowaniu się przez pół roku chińskim aerografem z aukcji za 60zł. Bardzo cenię sobie to doświadczenie, nauczyło mnie podstaw posługiwania się tego typu sprzętem, jego konserwacji i pielęgnacji. I była to szkoła twarda, bo urządzeni…

Pampry z czarnego rynku czyli o odlewnictwie słów kilka

Hej kochani!

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami w związku z spopularyzowanym ostatnimi czasy w nadwiślańskiej krainie procederem odlewania pacyn. Motorem napędowym moich rozważań jest oczywiście pewna urocza parka z pięknego miasta Łodzi, oraz kłótnie związane z ich działalnością mające miejsce na łamach rozmaitych grup na portalu niejakiego Marka Cukiergóry, zwłaszcza tych związanych ze oldhammerami, middlehammerami itp, jako bardziej opłacalnymi w odlewaniu i wyprodukowane w technologii ułatwiającej odlewanie (pozdrawiam osoby które próbowałyby podrobić współczesne plastiki).

   Chyba najważniejsza rozterką jest pytanie czy warto kupować takie modele. Dla mnie ten temat zdaje się być względnie jasny - Jeśli godzimy się na nieszczególnie przewidywalną jakość (nie żeby GW w czasie produkci tamtych modeli miało jakąś znacznie lepszą) i przede wszystkim jeśli nie planujemy kiedykolwiek sprzedawać tych modeli! Bo o ile nie widze nic złego w tym, że będę mógł sob…

Droga przez aerografię 1 / Way through the airbrushing 1

Cześć wszystkim, zapraszam Was ciepło do lektury kolejnego materiału na moim blogu. Okazuje się że mam na karku równiutką setkę wpisów, co sprawia mi olbrzymią radość i napawa pewną dozą optymizmu że uda mi się wytrwać na drodze publikowania dla Was kolejnych materiałów. Na blogu ostatnimi czasy nastąpiły pewne zmiany, pewnie największą jest założenie kanału na YouTube. Drugą, zaplanowaną na dzisiaj jest powrót do publikacji materiałów w układzie dwujęzycznym po trzech latach od ostatniego artykułu przetłumaczonego na ten język!

 Hello everyone, please come take a look at new material that i've prepared for You on my blog. I'm shocked to announce that it seems like its the 100th post on this blog. This joyful news fuels my productivity and really gives me optimism so needed to hold on with this kind of work. Blog has been through some changes lastly, propably the biggest one is hosting a YouTube channel of mine ( though only polish materials presently ) But the second big ch…