Skip to main content

Wolsung SSG

Witam!
Hello!

Dziś chciałbym Wam przedstawić kolejny produkt na rynku gier bitewnych, który przykuł moją uwagę. Mowa o tworze rodzimych twórców, firmy Micro Art Studio a wydawanej przez Kuźnię Gier, grze Wolsung Steampunk Skirmish Game. Jak sama nazwa wskazuje jest to gra typu skirmish, osadzona w uniwersum o stricte steampunkowym charakterze, z widocznymi akcentami Wiktoriańskimi, co w dość wyraźny sposób odcina ją stylistycznie od jakiegokolwiek chyba bitewniaka ( Dystopiany to jednak co innego klimatowo ) Uniwersum Wolsunga nie stanowi autorskiego dzieła chłopaków ze studia, w pierwotnej formie funkcjonował on ( i dalej funkcjonuje ) jako niezwykle lubiany w pewnych kręgach eRPeG typu pen'n'paper, zasługujący wręcz na miano kultowego.

Today , i'd like to present to You new wargaming product , that has my attention at the moment - I'm speaking of Wolsung Steampunl Skirmish Game. Game is produced by polish company, well known as producer of high- quality Infinity terrains and markers, Micro Art Studio. The game is designed in classic steampunk setting with rich, Victorian age accent, what distincts it from all other settings in wargaming. World of Wolsung has not been made up just on the purpose of skirmish game. Whole thing is based on quite popular pay'n'paper RPG system with the same name, quite popular, from what i know.

Gra nie ma ambicji bitewniaka, zarówno pod względem wielkości band jak i ciężareu strategicznego. Różni ją to chociażby od Warmahordes, które utzymuje taką łatkę jedynie na początku i to krótko. Wolsung jest skirmishem z krwi i kości , w chwili obecnej bodaj jedyną solidną alternatywą dla tego systemu z punktu widzenia fana starć małych grup indywidualności stanowić może tylko i wyłącznie Malifaux , które to nie wszystkim odpowiada ( system kart, chociażby, czy mangowe naleciałości stylistyczne) któremu bynajmniej nie mam zamiaru umniejszać w żaden sposób , natomiast nie trafia on w moje gusta.

Game is not a wargame by any means, both warband size and strategic aspect of game are specific for skirmishes, what differs the game from Warmashine/Hordes , for instance. At the moment, only serious rival for Wolsung is Malifaux, from what i belive, and I prefer Wolsung much more, personally. (im especially against non-dice system and manga-style models of Malifaux). 

W produkcie MAS'u cieszy bardzo lekkość mechaniczna gry. Podręcznik podstawowy liczy bodajże 55 stron, na których znaleźć możemy zarówno zasady mechaniki ogólnej jak i scenariusze czy listy armii, żadne dodatkowe tomiszcza nie straszą nas z półek sklepowych. System póki co funkcjonuje tylko w języku angielskim, natomiast z tego co wiem temat polskiego Wolsunga już funkcjonuje.

I really appreciaty how Wolsung is extremely easy to learn. Whole core rulebook , including scenarios and army lists is about 55 pages, which is quite impressive count. System is still developing and rules are evolving into better and better shape, but game itself is childishy easy to learn (not win tough! ) Whole ruleset is closed in one book and some free pdf files, so there is none any army book's creeping on us from the bookshelf :)

Żywię gorącą nadzieję że przykułem Waszą uwagę, oczekujcie niebawem kolejnych artykułów o Wolsungu!

I hope that i've gained Your attention, please stay tuned for upcoming Wolsung Articles!


Jan

EDIT
hah, okazuje się że panowie z MAS'u udostępniają zasady i w naszej pięknej , nadwiślańskiej mowie. Krok godny pochwały, zwłaszcza za darmo.

http://www.wolsung-ssg.com/downloads

Comments

Popular posts from this blog

H&S Ultra Review/Recenzja

Zbliża się trzeci rok jak korzystam z aerografu Harder&Steenbeck Ultra i powoli zaczynam rozglądać się za czymś nowym, uznałem więc że będzie to dobry moment na spisanie moich wrażeń z pracy z tym urządzeniem. Prawdopodobnie nie będę mógł się powstrzymać i omówię również ogólną specyfikę produktów tej firmy i jej rozwiązań.

As I am using Harder&Steenbeck Ultra airbrush for third year now, and I'm slowly looking for some upgrade, I've came to a conclusion, that this is propably the best moment to review it as a product, due to amount of experience i have with it. Also, I guess it would be hard for me not to talk about my general opinion about this manufacturer's product line and technical solutions implemented to it.

Moją Ultrę kupiłem po katowaniu się przez pół roku chińskim aerografem z aukcji za 60zł. Bardzo cenię sobie to doświadczenie, nauczyło mnie podstaw posługiwania się tego typu sprzętem, jego konserwacji i pielęgnacji. I była to szkoła twarda, bo urządzeni…

Pampry z czarnego rynku czyli o odlewnictwie słów kilka

Hej kochani!

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami w związku z spopularyzowanym ostatnimi czasy w nadwiślańskiej krainie procederem odlewania pacyn. Motorem napędowym moich rozważań jest oczywiście pewna urocza parka z pięknego miasta Łodzi, oraz kłótnie związane z ich działalnością mające miejsce na łamach rozmaitych grup na portalu niejakiego Marka Cukiergóry, zwłaszcza tych związanych ze oldhammerami, middlehammerami itp, jako bardziej opłacalnymi w odlewaniu i wyprodukowane w technologii ułatwiającej odlewanie (pozdrawiam osoby które próbowałyby podrobić współczesne plastiki).

   Chyba najważniejsza rozterką jest pytanie czy warto kupować takie modele. Dla mnie ten temat zdaje się być względnie jasny - Jeśli godzimy się na nieszczególnie przewidywalną jakość (nie żeby GW w czasie produkci tamtych modeli miało jakąś znacznie lepszą) i przede wszystkim jeśli nie planujemy kiedykolwiek sprzedawać tych modeli! Bo o ile nie widze nic złego w tym, że będę mógł sob…

Droga przez aerografię 1 / Way through the airbrushing 1

Cześć wszystkim, zapraszam Was ciepło do lektury kolejnego materiału na moim blogu. Okazuje się że mam na karku równiutką setkę wpisów, co sprawia mi olbrzymią radość i napawa pewną dozą optymizmu że uda mi się wytrwać na drodze publikowania dla Was kolejnych materiałów. Na blogu ostatnimi czasy nastąpiły pewne zmiany, pewnie największą jest założenie kanału na YouTube. Drugą, zaplanowaną na dzisiaj jest powrót do publikacji materiałów w układzie dwujęzycznym po trzech latach od ostatniego artykułu przetłumaczonego na ten język!

 Hello everyone, please come take a look at new material that i've prepared for You on my blog. I'm shocked to announce that it seems like its the 100th post on this blog. This joyful news fuels my productivity and really gives me optimism so needed to hold on with this kind of work. Blog has been through some changes lastly, propably the biggest one is hosting a YouTube channel of mine ( though only polish materials presently ) But the second big ch…