Skip to main content

Painting Basics 4 - Primer

Hej!
Hi!

Dziś opiszę pokrótce jakich podkładów używać, co warto kupić, a co nie jest warte wydatku, 

Today I'd like to recommend you some priming  products, and advise on which primers are worth buying, ad which are not.

    Z czystym sercem jestem w stanie polecić tutaj produkty Games Workshop  w dwóch podstawowych odcieniach. Dobrze kryją, nie robią psikusów. Owszem, kosztują swoje , ale są to dobrze wydane pieniądze. Z tego co widziałem w internecie ich produkty kolorowe nie zapewniają takiej ochrony przed uszkodzeniami, ale nie testowałem tego na własnej skórze. Ze spray'ów które wypróbowałem mogę jeszcze wspomnieć bardzo dobre produkty Army Painter , mają dobre krycie, fajne kolory , nieźle chronią, ale należy uważać na pracę w niskich temperaturach - potrafią płatać wówczas figle. Na etapie podkładów nie polecam eksperymentów z tanimi produktami. Jeśli macie już aerograf (jakimś cudem) to gorąco polecam podkłady poliuretanowe Vallejo, zaprezentowane na zdjęciu. Sam używam ich od kilku lat ze znakomitym skutkiem.
     I can easily recommend Games Workshop spray primers , they are not cheap, but are very effective. From what ive heard coloured ones are not as good as black and white (that ive used) so be carefull with those. Army Painter spray primers are also top notch, although be carefull with priming in low tempratures - then those are quite tricky to use. Do not experiment with cheap sprayed paints as primers, as they can damage your pricey models. If You happen to own an airbrush, I can highly recommend Vallejo poliurethane primers of all sorts. I personally use them for a while now.

     Szybko pojawia się również pytanie - jaki kolor podkładu wybrać? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona raczej od tego, na jakim modelu chcesz pracować. Ciemny podkład jest łatwiejszy dla początkujących, ale nakładanie na niego niektórych słabiej kryjących farb, jak żółty czy czerwony zakrawa o masochizm, natomiast przy użyciu jasnego podkładu kolory kryją znakomicie, gorzej sprawy mają się przy farbkach metalicznych. Ponadto na białym podkładzie nie ma miejsca na niedoróbki jak w przypadku czarnego - każda biała luka w modelu jest przeraźliwie widoczna. Kolor podkładu wpływa również  na ostateczny wygląd modelu. Na czarnym podkładzie raczej uzykamy stonowane odcienie, a na białym każdy kolor będzie przejaskrawiony.

    Then we ask - what colour of primer should we pick? Unfortunately there is no answer for that question , since it all depends on what model You want to paint, and what look are You searching for - black primer is easier for newbies, as small gaps in paintjob are not visible, although painting some tones on it (like red, ol yellow) are quite time- consuming. On the other hand, when model is primed white all colours are perfectly bright and smooth, metallic paints can be quite tricky to use. furthermore all unpainted gaps on model are painfully visible. Colour of primer also affects overall feeling of the coulours on it - those painted on black primer are darker and less saturated , and when painted on white model they are bright.

Jak należy nakładać podkład ? Odpowiedź jest cąłkiem prosta. Pierwszym krokiem zawsze jest solidne wstrząśnięcie puszką - następnie kierujemy dyszę wylotową w kierunku modelu i za pomocą krótkich pryśnięć z odległości 20 cm pokrywamy model. Żeby uniknąć niepokrytych powierzchni należy trzymać model podkładowany w rękach , za podstawkę i manipulować nim pod różnymi kątami. Podkładować należy w temperaturze pokojowej, inaczej ryzykujemy.

How should You spray Your primer onto mini ? Answer is simple - Always shake your paint well, then spray a model , with short blows from 20cm distance. Its best to hold mini in hand, since you can manipulate with it in many directions to asure coverage from all sides. You should always use spray cans in normal temperatures, so no winter balcony or such things, since its quite dangerous.


Comments

 1. Jakie PSI przy VP? Rozcieńczasz, czy prosto z buteleczki?

  ReplyDelete
 2. Zawsze rozcieńczam , vallejo airbrush thinnerem. Ważna jest też zasada że najpierw wlewamy do aero thinner, a dopiero na niego farbę/primer. Zapobiega to zatykaniu dyszy jeszcze-nie-rozcieńczoną-farbą :)

  Do pytania o ciśnienie ciężko się odnieść. Zależy od mnóstwa rzeczy, głównie konsysencji farbki jaka mi akurat wyszła i odległości dyszy od modelu. Trzeba to wyczuć tak, żeby farba natychmiast po wylądowaniu na modelu już była właściwie sucha....

  ReplyDelete
 3. Czy ten primer vallejo nakłada się tylko aerografem czy można również pędzelkiem ?

  ReplyDelete
 4. Można i pędzlem, jednak nie sugerowałbym tego nikomu. Taka warstwa wyjdzie na pewno za grubo, i chyba nie będzie najlepiej chronić. Jak ktoś nie dysponuje aero, to polecam puszki citadel :)

  ReplyDelete
 5. Właśnie szukałem alternatywy dla puszek bo w zimie nie zawsze można z tym wyjść na balkon ( a w domu mi się nie uśmiecha tego robić ). Ok, dziękuję za odpowiedz.

  ReplyDelete
 6. Obawiam się że nie ma wiarygodnego wyjścia z Twojej sytuacji. Żaden podkład z pędzla nie będzie naprawdę dobry :(

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

H&S Ultra Review/Recenzja

Zbliża się trzeci rok jak korzystam z aerografu Harder&Steenbeck Ultra i powoli zaczynam rozglądać się za czymś nowym, uznałem więc że będzie to dobry moment na spisanie moich wrażeń z pracy z tym urządzeniem. Prawdopodobnie nie będę mógł się powstrzymać i omówię również ogólną specyfikę produktów tej firmy i jej rozwiązań.

As I am using Harder&Steenbeck Ultra airbrush for third year now, and I'm slowly looking for some upgrade, I've came to a conclusion, that this is propably the best moment to review it as a product, due to amount of experience i have with it. Also, I guess it would be hard for me not to talk about my general opinion about this manufacturer's product line and technical solutions implemented to it.

Moją Ultrę kupiłem po katowaniu się przez pół roku chińskim aerografem z aukcji za 60zł. Bardzo cenię sobie to doświadczenie, nauczyło mnie podstaw posługiwania się tego typu sprzętem, jego konserwacji i pielęgnacji. I była to szkoła twarda, bo urządzeni…

Pampry z czarnego rynku czyli o odlewnictwie słów kilka

Hej kochani!

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami w związku z spopularyzowanym ostatnimi czasy w nadwiślańskiej krainie procederem odlewania pacyn. Motorem napędowym moich rozważań jest oczywiście pewna urocza parka z pięknego miasta Łodzi, oraz kłótnie związane z ich działalnością mające miejsce na łamach rozmaitych grup na portalu niejakiego Marka Cukiergóry, zwłaszcza tych związanych ze oldhammerami, middlehammerami itp, jako bardziej opłacalnymi w odlewaniu i wyprodukowane w technologii ułatwiającej odlewanie (pozdrawiam osoby które próbowałyby podrobić współczesne plastiki).

   Chyba najważniejsza rozterką jest pytanie czy warto kupować takie modele. Dla mnie ten temat zdaje się być względnie jasny - Jeśli godzimy się na nieszczególnie przewidywalną jakość (nie żeby GW w czasie produkci tamtych modeli miało jakąś znacznie lepszą) i przede wszystkim jeśli nie planujemy kiedykolwiek sprzedawać tych modeli! Bo o ile nie widze nic złego w tym, że będę mógł sob…

Droga przez aerografię 1 / Way through the airbrushing 1

Cześć wszystkim, zapraszam Was ciepło do lektury kolejnego materiału na moim blogu. Okazuje się że mam na karku równiutką setkę wpisów, co sprawia mi olbrzymią radość i napawa pewną dozą optymizmu że uda mi się wytrwać na drodze publikowania dla Was kolejnych materiałów. Na blogu ostatnimi czasy nastąpiły pewne zmiany, pewnie największą jest założenie kanału na YouTube. Drugą, zaplanowaną na dzisiaj jest powrót do publikacji materiałów w układzie dwujęzycznym po trzech latach od ostatniego artykułu przetłumaczonego na ten język!

 Hello everyone, please come take a look at new material that i've prepared for You on my blog. I'm shocked to announce that it seems like its the 100th post on this blog. This joyful news fuels my productivity and really gives me optimism so needed to hold on with this kind of work. Blog has been through some changes lastly, propably the biggest one is hosting a YouTube channel of mine ( though only polish materials presently ) But the second big ch…